Потписивањем Копенхагеншке декларације о допингу у спорту у децембру 2003. године, створена је основа за доношење Закона о спречавању допинга у спорту. Скупштина Републике Србије је усвојила овај закон којим је основана Антидопинг агенција Републике Србије (АДАС) 12. децембра 2005. године. АДАС је државна установа која послује у складу са прописима који регулишу јавне службе. Реч „агенција” не означава облик правног оранизовања, већ је ту ради сличности са WADA – Светском антидопинг агенцијом.
Законски и подзаконски акти везани за допинг у Републици Србији усаглашени су са Светским антидопинг кодексом. АДАС је према потврди Светске антидопинг агенције (WADA) – „Code Compliant” тј. усаглашена са најновијом верзијом кодекса 1. јануара 2015. године.
Због тога што неколико међународних конвенција које је потписала и ратификовала Република Србија предвиђају постојање националне антидопинг организације.Непридржавање норми међународних конвенција које регулишу борбу против допинга повлачи са собом чак и забрану учествовања спортиста из државе која не испуњава ове норме на Олимпијским играма и међународним такмичењима.
Не, све европске земље имају националне антидопинг организације, односно тела задужена да спроводе антидопинг правила.
Србија постојањем и радом АДАС испуњава обавезе из међународних конвенција које је потписала и ратификовала. Квалитетним радом АДАС, Србија тренутно суверено држи лидерско место у региону на пољу антидопинг борбе, а има и запажену међународну позицију.
Захваљујући добром раду АДАС, Србија је имала 2 године представника у Фоундатион одбору WADA који броји 19 чланова представника држава и 19 чланова представника олимпијског покрета. АДАС је ангажована за допинг контроле на преко 100 међународних такмичења, укључујући и контроле у иностранству. Контролори АДАС су ангажовани за контроле на четири Олимпијаде и првим Европским олимпијским игарама до сада, европским првенствима у фудбалу, кошарци и осталим спортовима. АДАС вештачи и даје стручна мишљења у судским споровима који укључују кривична дела везана за дистрибуцију допинг супстанци.
Све набројано би било доведено у питање када у Србији не би постојала национална антидопинг организација која активно учествује у свеобухватном развоју спорта.
Српски спорт је у АДАС добио респектабилну организацију са специфичним знањем које не пружају ни установе из области спорта ни установе из области здравства и спортске медицине. Постигнут је значајан успех на пољу антидопинг борбе што се рефлектује кроз дупло смањен проценат допинг позитивних спортиста у Србији у односу на број тестираних.
АДАС је активно укључен у суплементацију наших врхунских спортиста, кроз сарадњу са Олимпијским комитетом Србије и националним спортским савезима.
АДАС је покренуо програм обележавања тестираних дијететских суплемената “doping free” маркицама.
Као пример тога шта спортисти мисле о антидопинг борби и раду АДАС можемо навести чињеницу да су спортисти у великом броју анкета које смо спроводили навели да подржавају наш рад. Напори Антидопинг агенције Републике Србије су очигледно утицали и на схватање јавног мњења да се спортски резултат може постићи и без допинга. Едукација је примарно средство којим се АДАС бори за ферплеј и чист спорт.