Према последњим истраживањима која су објављена у званичном ставу Међународног олимпијског комитета (Maughan R. IOC consensus statement: Dietary supplements and the high-performance athlete. British Journal of Sports Medicine. 2018) употреба суплемената у спорту:
Употреба суплемената треба да узме у обзир баланс између потенцијалне користи (засноване на научним доказима) и потенцијалних ризика (нпр.трошење ресурса, превелика очекивања, лош програм суплементације, ризик од допинг прекршаја, угрожавање адаптације на тренинг, нежељена здравствена дејства). Уколико се не поштују основни принципи суплементације, постоји ризик да уместо великих очекивања у погледу спортских способности постану ометајући фактору у постизању успеха.
Стручнo мишљeњa o здрaвствeнoj испрaвнoсти диjeтeтскoг прoизвoдa даје Министарство здравља Србије на основу одређене документације која гарантује да је суплемент легално регистрован у нашој земљи. Списак документације коју подноси увозник и/ или произвођач лабораторији je (ИЗЈЗ Србије, ИЗЈЗ Војводине, ИЗЈЗ Ниш, ИЗЈЗ Крагујевац, ГЗЗЈЗ Београд, ВМА – Институт за хигијену):
*Члан 22б Правилника о здравственој исправности дијететских производа ("Сл. глaсник РС", бр. 45/10 , 27/11 , 50/12 , 21/15 , 75/15)
Сви суплементи који су прошли регистрацију имају потврду о томе од Министарства здравља што се налази и на самом суплементу као податак, или на интернет страници дистрибутера. Зато је изузетно велики ризик, по здравственом питању али и по питању допинга, да се купују суплементи који нису прошли ову врсту провере.
Узроци контаминације суплемената забрањеним супстанцама могу бити намерни и ненамерни, невезано та то да ли је то декларисано на производу. За разлику од лекова, суплементи немају строго контролисану производњу ни проверу квалитета и таква је ситуација у целом свету. Добро је познато да суплементи могу да буду контаминирани прохормонима, хормонима, стимулансима или другим забрањеним супстанцама. Ово може да се догоди у току саме производње када нема квалитетних услова и долази до мешања различитих производа. Уколико апарати нису добро очишћени долази до контаминације са неким од забрањених супстанци које су претходне прошле кроз те апарате. Ово је у већини случајева случајна или ненамерна контаминација али има случајева и намерне контаминације како би се побољшали ефекти суплемената са нпр. анаболичким стероидима. Доступни подаци говоре да између 40-70% спортиста користи суплементе, а да између 12-58% суплемената могу да садрже забрањене супстанце. Ово јасно указује да постоји значајан ризик од случајног или ненамерног допинга услед употребе суплемената.
Са агресивним маркетиншким рекламама и бројним малопродајним објектима, продавци суплемената чине своје производе атрактивним и лаким за набавку од стране спортиста који не знају ништа о извору или чистоћи састојака. Дакле, ако спортиста одлучи да преузме ризик јер жели добробити суплементације коју узима, препорука је да користи производе великих, угледних компанија које су вероватно најбољи избор. Реномирани брендови витамина, минерала и других уобичајених суплемената које производе велике компаније обично се производе по високим стандардима и требало би да буду безбедни по питању допинга. Контаминација је проблем у неким мањим компанијама, посебно онима које циљају на тржиште рекреативаца и бодибилдинга. Компаније које не продају стероиде и прохормоне имају мању вероватноћу да ће њихови производи бити контаминирани тим супстанцама. Спортиста мора да буде опрезан приликом коришћења суплемената који „повећавају мишићну масу” или се рекламирају као „топиоци масти”.
Преузето са веб странице https://www.mysportscience.com
Према последњем истраживању које је објавила Светска антидопинг агенција и спортисти и спортско особље су идентификовали девет фактора “рањивости” као „најважније“, наглашавајући потребу за образовним програмима који покривају широк спектар тема и пружају подршку спортистима на различите начине. Додаци исхрани тј. Суплементи су сматрани водећим разлогом за забринутост већине стручног тима спортиста, док су спортисти указивали на физичке захтеве спорта и потребу за брзим физичким развојем и побољшањем перформанси.
Један од програма континуиране едукације коју Антидопинг агенција Републике Србије спроводи је и Захтев за мишљење о саставу суплемената, који је осмишљен са циљем да се помогне спортистима. Поступајући по молби спортиста за мишљење о саставу суплемената, АДАС издаје извештај који се односи искључиво на потенцијално присуство забрањених допинг супстанци у декларисаном саставу суплемента, према подацима који се могу наћи на интернет страницама произвођача или дистрибутера, које је проследио спортиста у захтеву. С обзиром на то да суплементи могу да садрже супстанце које нису декларисане, ово мишљење не ослобађа одговорности спортисту за евентуалну повреду антидопинг правила, јер се односи на декларисани састав наведених суплемената (који не мора да буде тачан) и дато је у форми саветовања.
Поштовани,
Да бисте добили мишљење неопходно је да попуните следећу пријаву са подацима који су тачни и потпуни, у противном нећете добити одговор.