Светски антидопинг кодекс (Кодекс) захтева од спортиста и пратећег спортског особља да знају и да се придржавају свих правила усвојених према Кодексу (чланови 21.1.1 и 21.2.1). У складу са чланом 20.3.13 Кодекса, Антидопинг агенција Републике Србије (АДАС) дужна је да планира, спроводи, евалуира и промовише антидопинг едукацију у складу са међународним стандардима. Стандарди, укључујући и захтев да национални савези сарађују по питању едукације са АДАС-ом.
План едукације је кључ за обезбеђивање јединствене, координисане и ефикасне борбе против допинга у спорту како на међународном тако и на националном нивоу (Кодекс, члан 18.1).
Правило кога се АДАС од почетка придржава је да спортиста треба да има први сусрет са антидопингом кроз едукацију, а не кроз тестирање (допинг контролу). (Међународни стандарди за едукацију, члан 7.2.1). На националном нивоу, антидопинг едукативне програме координира АДАС у сарадњи са надлежним националним спортским савезима, Спортским савезом Србије (ССС), Олимпијским комитетом Србије (ОКС), Параолимпијским комитетом Србије (ПКС) и образовним установама. И поред тога што ССС, ОКС и ПКС нису директни потписници Кодекса, као чланови Међународних спортских федерација и МОК-а, дужни су да поступају у складу са Кодексом и релевантним међународним стандардима.
С једне стране, превентивни антидопинг програми гарантују право спортиста на чисто и поштено такмичење, а са друге стране обесхрабрују спортисте да намерно или ненамерно користе недозвољене супстанце и промовишу понашање у складу са вредностима чистог спорта. Едукација треба да буде кључни елемент сваког антидопинг програма који има за циљ да обезбеди чист и фер спорт. Превентивни антидопинг програми су важни да обезбеде и/или промовишу:
Бројни показатељи (величина спортске популације, број спортских организација, број медаља на великим такмичењима, итд.) показују да је спорт у Републици Србији у последње две деценије доживео развој. Поред тога улога спорта у различитим друштвеним областима и високом школству указује на повећање интересовања општег јавног мњења. Антидопинг едукација тиме добија на значају јер представља једну од вредности које спорт са собом носи. А и законска регулатива даје основу за сарадњу националних савеза и антидопинг агенције (члан 10, Закон о спречавању допинга у спорту).
АДАС је од оснивања поклањао подједнаку пажњу едукацији као и допинг контролама. У почетку су доминирала предавања спортским савезима или општинским спортским савезима, да би се касније усвајањем онлајн едукација прешло на комбинацију предавања и е учења.
АДАС је, вероватно као једна од ретких антидопинг организација на свету, искористила све форме едукације:
Треба посебно нагласити да су два предавања годишње спортистима стипендистима од 2008. година законски услов за добијање стипендије са идејом да најбољи спортисти стекну антидопинг знања пре него што буду тестирани први пут, али да разумеју проблем ненамерног допинговања и стриктне одговорности. Поред тога одржавају су предавања пратећем спортском особљу, родитељима, лекарима, фармацеутима, полицајцима, граничној полицији, тужиоцима и судијама, рекреативцима, новинарима и општој популацији.
Врњачком едукацијом је едуковано преко 10000 ученика средњих школа, што је изузетно важно јер су на тај начин усвојили прва антидопинг знања. Цела акција је изузетно пропраћена од стране стручне и опште јавности, али имала медијску пажњу.
АДАС је у сарадњи са Удружењем за медицину спорта Србије организовао 3 конгреса о превенцији допинга у спорту, на којима је у просеку било присутно 150 учесника и 4 конгреса о дијететским суплементима у сарадњи са Удружењем за медицину спорта Србије и Катедром за броматологију Фармацеутског факултета Универзитета у Београду. Поред тога организоване су редовне конференције са увозницима дијететских суплемената, сарадницима са разних факултета, лекарима, фармацеутима и новинарима.
Институција давања мишљења о суплементима и лековима је јединствене услуга међу антидопинг организацијама и до сада је дато преко 600 мишљења о лековима и 2000 мишљења о суплементима. Захваљујући могућности да питају спортисти су неколико пута спречени да попију суплементе са забрањеним супстанцама, а најозбиљнија је било спречавање набавке суплемената од стране атлетског савеза који је у себи имао метилхексанамин (2012, Hemorush)
Тестирање суплемената за спортиста и националних спортских савеза је довело до сарадње са лабораторијом из Келна и издавања „doping free“ маркице. Пројекат је сада пребачен на директну комуникацију лабораторије и увозника, али оправданост је потврђена на самом почетку када је у суплементу ГЕ 132 пронађен сибутрамин, због чега је произвођач пребацио производњу из Кине у Немачку.
Поштујући захтев спортиста да се едукују не само о забрањеним средствима и методама, већ и дозвољеним начином подизања спортске способности др Ненад Дикић је самостално, као уредник и са колегама објавио 6 издања која су бесплатно подељена спортистима након едукација које су посвећене тим областима:
Поред тога АДАС редовно сваке године издаје антидопинг приручник.
АДАС има своју страну на Фејсбуку и Твитеру, а на Јутјубу поред едукативног материјала за спортске савезе се налази изузетно успешан филм о спровођењу допинг контроле www.youtube.com/watch?v=zCOsX1CJVps&t=3s које преведен на руски и енглески и због тога искоришћен као едукативни материјал од стране других антидопинг организација, а до 2022. имао преко 26.000 прегледа.
Годину 2022. смо започели са онлајн едукацијом којом желимо да проверимо шта интересује спортисте, пратеће спортско особље и остале учеснике у спорту, да би према смерницама WАДА могли све досадашње активности да планирамо на сврсисходан начин.
Антидопинг агенција Републике Србије је основана Законом о спречавању допинга у спорту из 2005. године, а са радом је почела 2006. године.
Веома значајан догађај за борбу против допинга у Србији у протеклом периоду представља усвајање Закона о потврђивању међународне конвенције против допинга у спорту у мају 2009. године. Ратификовањем ове конвенције Република Србије је испунила своје међународне обавезе у области борбе против допинга у спорту и сврстала се у ред држава које формално-правно прихватају Светски антидопинг кодекс. Без ратификовања ове конвенције Србији је претила опасност да јој од 2010. године буде онемогућено учествовање на великим међународним такмичењима, као и организација истих. АДАС је, према потврди Светске антидопинг агенције, једна од организација која је у потпуности свој рад и правила ускладила са последњим изменама Светског антидопинг кодекса.
Међународна потврда рада и деловања АДАС је и сарадња са Светском антидопинг агенцијом на међународном пројекту „Лекари и допинг у спорту: искуства 8 држава балканског региона“, сарадња са ФИБА на 4 међународна пројекта, као и сарадња са УНЕСКО на пројекту антидопинг едукације.
Значајан је и едукативни рад АДАС у који спадају одржавање редовних годишњих семинара из области борбе против допинга у спорту и допинга животиња, као и издавачка делатност.
АДАС послује као установа, у складу са прописима о јавним службама. Антидопинг агенција Републике Србије, у складу са чланом 15. став 2, чланом 31. став 1. и чланом 34. став 1. Закона о спречавању допинга у спорту, обавља следеће послове:
Спортиста је окружен многим појединцима који утичу на његов развој. Сви они су чланови различитих институција, па је важно у програме едукације, поред спортиста, укључити и све појединце/институције које су на овај или онај начин повезане са спортистом.
Према узрасту и степену спортског учешћа, спортисти се могу поделити у 5 група за потребе превентивних антидопинг програма:
Особље које прати спортисту игра важну улогу у програмима превенције против допинга. Неопходно је да сви чланови пратећег тима спортисте имају одговарајуће антидопинг знање да би правилно усмеравали спортисту. У различитим периодима у каријери, спортиста је под утицајем различитих чланова тима који га прати.
Ранг спортисте | Пратеће особље | Едукација / антидопинг и спорт |
Спортиста почетник | Родитељи/наставници у школи | Основна школа |
Активни млади спортиста | Родитељи/наставници у школи, тренер | Основна школа Клуб |
Спортиста јуниор | Спортски педагози Тренер Остало особље у клубу |
Средња школа Клуб/Савез АДАС е-учење |
Спортиста сениор | Тренер Остало особље у клубу |
Клуб/Савез АДАС е – учење |
Врхунски спортиста | Тренер Остало особље у клубу |
Клуб/Савез АДАС е-учење |
Табела 1. Однос спортисте и пратећег особља према едукацији.
Друга лица укључена у антидопинг превентивне програме
Поред спортиста и пратећег особља, антидопинг превентивни програми намењени су и:
Постојеће превентивне активности су у складу са националним програмом за превенцију допинга у спорту и ажурирају се/допуњују сваке године.
Ниво I: програми за децу од 6 до 14 година
Ново II: програми за младе спортисте од 15 до 19 година
Ниво III: програми за перспективне и врхунске спортисте преко 20 година
Остали програми укључују:
Информација је намењена широј јавности са акцентом на пружање основних информација о борби за спречавање допинга у спорт и последицама употребе забрањених супстанци. Користимо различите методе и форме у информативне сврхе:
Циљеви антидопинг превентивних програма представљени у табели 2 приказани су према рангу спортисте и подељени су на краткорочне и дугорочне циљеве. Циљеви се постављају узимајући у обзир лонгитудинални приступ – да се спортиста од самог почетка укључи у програме превенције и да их прати у складу са постављеном шемом током своје спортске каријере. У пракси то значи да је спортиста стекао сва знања од нивоа „спортисте почетника“ па надаље.
КРАТКОРОЧНИ ЦИЉЕВИ | ДУГОРОЧНИ ЦИЉЕВИ | |
Спортиста почетник | -деца ће учити о позитивним вредностима у спорту -деца ће бити свесна позитивних вредности у спорту и знаће њихов значај |
-деца ће препознати значај позитивних вредности у спорту -деца ће препознати понашање у складу са позитивним вредностима у свакодневном животу |
Активни млади спортиста | -деца ће научити основни ниво концепта индивидуалних вредности и пренети то знање у нове ситуације -деца ће научити основни концепт борбе против допинга |
-деца ће показати виши ниво моралне свести -деца ће бити свесна да је допинг кршење правила спорта |
Спортиста јуниор | -млади спортисти ће научити основне антидопинг садржаје и разумети њихов значај -млади спортисти ће бити свесни ризика од ненамерног допинга |
-млади спортисти ће разумети последице кршења антидопинг правила – млади спортисти ће смањити ризик од ненамерног допинга у свакодневном животу |
Спортиста сениор | – спортисти ће познавати специфичности антидопинг програма на међународним такмичењима | – спортисти ће испунити све услове међународног антидопинг програма |
Врхунски спортиста | – спортисти ће знати захтеве РТП | – спортисти ће знати да користе онлајн алат АДАМС |
Табела 2. Циљ превентивних програма
Превентивни антидопинг тим има два нивоа у свакој подкатегорији (спортисти, помоћно особље,…). Први ниво су обавезни антидопинг превентивни програми, други ниво нису обавезни превентивни програми, али се препоручују.
Ова група укључује:
Ова група укључује:
Превентивни програми АДАС се међусобно допуњују и систематски надограђују током спортске каријере сваког појединца. Осмишљени су тако да се спортиста сусреће са антидопинг садржајем на самом почетку организованог спорта (у овој фази акценат је углавном на вредностима у спорту), а у каснијим фазама постепено се уводе специфичнији антидопинг садржаји. Током развоја појединца на спортском путу развија се и његова перцепција антидопинг:
Систематско осмишљавање превентивних антидопинг програма обезбеђује да се појединац неколико пута у својој спортској каријери укључи у превентивне програме, што значи да је у свим корацима на свом путу упознат са кључним антидопинг садржајем овог периода. У пракси то значи:
Укључивање сваког појединачног спортисте у превентивне антидопинг програме зависи пре свега од његовог сопственог интереса и интереса његовог клуба/савеза или националног гранског спортског савеза.
АДАС нуди сву подршку спортистима и савезима у погледу пружања информација на сајту, одржавања предавања, радионица и подизања свести. Увођењем обавезног е-учења, обезбеђује се да спортисти добију барем основну антидопинг едукацију.
Кроз све едукативне програме учесници се упознају са обавезним темама према међународном стандарду.